Güney Hindistan Turu - Madurai Meenakshi Tapınağı

Turizm işine girdiğimden beri…yok, yok aslında şöyle söylemem lazım, seyahat etmek benim için sadece bir hobi olmaktan çıktığından beri dünyanın dört bir yanından ve elbette Türkiye’den pek çok fantastik insanla tanıştım. Bir kısmı kendim ve refakat ettiğim gruplar için seyahat planları yapmama yardım etti, bir kısmı da dünyanın dört köşesinde pürüzsüz operasyonlar yürütmemize yardımcı oldu. Hepsi ile tanıştığım için kendimi şanslı hissediyorum. Ee, diyeceksiniz yazının başlığı Güney Hindistan ile alakalı ama iki dakikadır senin Oscar kabul etme konuşmanı okur gibiyiz. Sadede gel aslanım. Geleyim efendim sadede. Pastoral Tour ile çeşitli programlarda işbirliği yapmaya başladığımda aynı zamanda uzun zamandır onlarla çalışan Hint’li partnerleri Shyam ve oğlu Mohit ile de tanışmış oldum. 2015 kışında tam anlamıyla muhteşem bir ülke olan Hindistan’ın nispeten az bilinen rotalarında da programlar yapabilmek amacıyla Emirates işbirliği ile bir tanıtım gezisi düzenlendi. Emirates Havayolları’nın zarif Deniz Hanım’ı da bize eşlik etti bu gezide. Ben de bu vesileyle Hindistan’ın daha önce görmediğim yerlerini tanıdığım, küçük ama çok da eğlenceli bir grupla seyahat etmiş oldum.


Emirates sağolsun, bizi business class'da ağırladı. Bu kadar şımartılınca da ağzım kulaklarıma varıyor tabii :)
Güney Hindistan’ı arşınladığımız nu seyahatin öyküsünü parça parça yazmaya zaten başlamıştım. İlk parça  Güney Hindistan Turu PeriyarBaharat Bahçeleri’nden bahsediyordu. Bu yazıda ise Güney Hindistan’ın ve Tamil Nadu’nun en önemli Hindu tapınaklarından birisi olan Meenakshi Hindu Tapınağı ziyaretimizden bahsedeceğiz.

Öncelikle fotoğraflar için özür dilemek isterim. Çok kalabalık bir ayine gireceğimiz için devasa bir fotoğraf makinesi ile değil de daha az dikkat çeken ve ibadetlerini yerine getiren Hindu’ları daha az rahatsız eden cep telefonum ile görüntü aldım. Zaten Hindu olmayanların girişine çok sıcak bakılmayan bu tapınak kompleksinde bir de Japon turist gibi kameramı sallaya sallaya dolanmak istemedim. Kimi zaman yerel geleneklere saygı göstermek demek iyi fotoğraflar çekememek anlamına geliyor.

Meenakshi tapınağına biz akşam ayininin hemen öncesinde gittik. Yani hava karanlıktı. O yüzden tapınağın rengarenk iki devasa kulesini size ancak internetten derlediğim bir iki fotoğraf ile gösterebiliyorum.

Tapınağın tarihçesinden falan bahsetmeyeceğim. Eğer merak ediyorsanız internette İngilizce kaynak istemediğiniz kadar. Ya da olur da benim refakat ettiğim bir tura denk gelirseniz sizi sıkana kadar anlatırım J. Ancak akşam ayininden biraz bahsetmezsem olmaz. Tapınak Hindu tanrıçası Parvati (Tamil’de Meenakshi olarak bilinir) ve onun sevgilisi Lord Shiva’ya (Tamil’de Sundareswarar olarak anılır) adanmıştır. 

Her gece Shiva’yı temsil eden sandık Hindu rahipler tarafından geceyi Parvati ile geçirmek üzere odasından çıkartılır, davullar, yakılan tütsüler, ve şarkılar eşliğinde 1000 sütün salonundan (1000 Pillar Hall) Hindu rahipler ve seremoniye katılmaya gelen Hindu inananlar eşliğinde geçirilerek Parvati’nin salonuna ulaşılır. 1000 Sütünlu Salon’a Hindu olmayanların girmesine izin verilirken sadece Hindu’lar Shiva ve Parvati’yi ziyaret edebilir. Seremoni sırasında fotoğraf çekmek resmen yasak olmasa da pek hoş karşılanmaz. Aşağıdaki iki kısa videoda ortamı biraz yansıtmaya çalıştım.

Parvati’nin yanına getirilen Shiva geceyi sevgilisi ile geçirdikten sonra sabah 5.30 sularında başlayan sabah ayini (Pooja) ile odasına geri götürülür. Bu iki tören günlük olarak tekrarlanır ve Meenakshi tapınağında günlük olarak düzenlenen altı Pooja’nın en görkemlileridir.

Tapınak tam anlamıyla Madurai’nin ticari ve kültürel kalbi. Günlük olarak 15.000 kişinin ziyaret ettiği, Nisan ayındaki Meenakshi Thirukalyanam Chitrai (Meenakshi’nin Kutsal Evliliği) festivali her sene bir milyona yakın ziyaretçi çeker. Tapınağın etrafı da bu insan akınından nasibini almak isteyen esnafın dükkanları, tezgahları ve seyyar satıcıların kimi zaman biraz aşırıya kaçan yapışkan ısrarları ile sürekli rengarenk ve kaotik.

Eğer Güney Hindistan gezisine katılacak olursanız Meenakshi tapınağını hem gündüz görmeye, hem de akşam ayinine katılmaya çalışın (tur operatörünüzden ısrarla talep ediniz). Tapınağa fotoğraf makinesi giriş ücretinize eklenen ufak bir ücret karşılığında sokulabiliyor. Ancak siz yine de binlerce Hindu’nun ciddiye alarak katıldığı ayine saygısızlık ederek görgüsüzce şakkada şukkada fotoğraf çekmeyin. Otomatik flaşları kapatın, ortam loş olacak. Bir de kıyafetinize dikkat etmeniz gerek. Tapınağa omuzlar ve bacakları çıplak bırakan kıyafetler ile giremiyoruz. Yani hanımlar askılıları unutun, şort ve kısa etek ya da elbiseler de söz konusu bile olamaz. Ama merak etmeyin, eğer hazırlıksız giderseniz size Dhoti satmaya hevesli cevval bir Hintli satıcı olacaktır mutlaka. Yine de en kolayı bu gününüzü pantolon ve tshirt ikilisi ile geçirmek olacaktır.


Sonraki yazılarda Güney Hindistan seyahatimizi hikaye etmeye devam edeceğim. Bu arada siz de bu yazıyı paylaşarak daha çok insana ulaşmasına yardım edebilirsiniz. Sosyal paylaşım butonları her yerde J Eğer Güney Hindistan’a seyahat etmek, bölgeyi iyi tanıyan bir grup lideri (ehem ehem, bendeniz) ile eğlenceli (serde akademisyenlik de var, biraz da eğitici olacak mecburen) bir geziye katılmak isterseniz Pastoral Tour’un düzenleyeceği Güney Hindistan ve Sri Lanka Turu’nu 2017 seyahat programınıza alabilirsiniz.  
Güney Hindistan Turu - Madurai Meenakshi Tapınağı Güney Hindistan Turu - Madurai Meenakshi Tapınağı Reviewed by Pangaean on 2:36:00 AM Rating: 5

No comments