Hindistan Vizesi İçin Gereken Belgeler ve Başvuru Süreci

Hindistan pek çok ülke ile elektronik vise (e-visa) uygulamasına geçmiş olmasına rağmen Türkiye henüz daha bu listede değil ve hala Hindistan’a gidebilmek için İstanbul Hindistan Başkonsolosluğuna ya da Ankara Hindistan Büyükjelçiliği’ne şahsen başvuru yapmamız gerekiyor.

Hindistan Vizesi’ne Nerede Başvuracağım?

Hindistan iki merkezde vize başvurusu kabul ediyor. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu ve Ankara Hindistan Büyükelçiliği. Eğer aşağıdaki illerden birisinde ikamet ediyorsanız (yani nüfus idaresinden vukuatlı nüfus kaydı aldığınızda listelenen adres aşağıdaki illerden birisi ise) o aman İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekecek. İşte o iller:

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale

Eğer başka bir ilde ikamet ediyorsanız başvurunuzu Ankara’da Hindistan Büyükelçiliği’ne yapmanız gerekecek

Hindistan Vizesi İçin Gereken Belgeler

 • https://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresinden ulaşabileceğiniz Vize Formu. Bu formu eksiksiz doldurup kaydedin. Bir kopyasının çıktısını alıp yanınızda bulundurun.
 • Bu başvuru formuna elektronik olarak fotoğraf da yüklemeniz gerekecek. 5cmX5cm ebatlarında açık düz renk ya da beyaz arka planı olan, tüm yüzünüzü açıkça gösteren bir fotoğraf. Bu yükleme işlemi tamamlanmadan başvurunuz kabul edilmeyecektir.
 • (Ne olur ne olmaz diyerek) 2 Adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf (nereden anlayacaklar demeyin, eğer pasaportunuzda kimlik ya da diğer vize bölümlerinde olan bir resim kullanırsanız eski vizenin ya da pasaportun veriliş tarihine bakarak fotoğrafın eski olduğunu anlayabilirler. Üşenmeyin, gidin bir fotoğraf çektirin)
 • Pasaportunuzun aslı ve bilgi içeren sayfaların fotokopileri.
 • Otel rezervasyonu ya da davetiye
 • Gidiş-dönüş uçak bileti ya da rezervasyon belgesi
 • Seyahatiniz boyunca harcamalarınızı karşılayabileceğinizi belgelemek amacıyla gerekli banka hesap dökümleri
 • 46 $ Başvuru Ücreti (Vize ofisleri size bozuk para vermeyeceklerdir. Mutlaka yanınızda tam tutar kadar dolar bulundurun) Eğer 6 aydan uzun bir süre için vize talep ediyorsanız başvuru ücreti 71 USD olacaktır.

Başvuru Süreci

 • Elektronik başvuru formunu doldururken size verilecek olan gün ve saatte vize merkezinde bulunun. İstanbul’da girecekseniz biraz erken gidin çünkü merkeze vardığınızda sıra alacaksınız. Randevu saatinden ziyade makineden aldığınız sıraya göre işlem yapılacak.
 • Belgelerinizi öğleden önce teslim edeceksiniz. Saat 15:00’den itibaren de Vizeleri işlenmiş pasaportlar dağıtılmaya başlanacak. Bu sırda belirli bir sıra gözetilmediği için dağıtım başladığında konsoloslukta olmakta fayda var. İsminizi okuduklarında vizenizi alıp seyahatinize çıkabilirsiniz.
 • Unutmayın ki çok girişli vizeniz ile ilk girişinizi takip eden iki ay boyunca tekrar giriş yapamazsınız. Acil bir durumda Hindistan’ı ziyaret etmeniz gerekirse mutlaka Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvurun. Gümrüklerde pasaport polisi size giriş izni verme yetkisine sahip olsa da işinizi şansa bırakmayın. 

Hindistan Vizesi İçin Gereken Belgeler ve Başvuru Süreci Hindistan Vizesi İçin Gereken Belgeler ve Başvuru Süreci Reviewed by Pangaean on 8:55:00 AM Rating: 5

No comments