Bhutan Vizesi Nasıl Alınır - Bhutan'a nasıl Gidilir?

Bir sonraki Bhutan seyahatimiz için hazırlıklara başlıyoruz. İzmir'in bana göre en kaliteli ve incelikli butik tur operatörü Pastoral Tour'un düzenleyeceği, benimde grup lideri ve rehber olarak eşlik edeceğim Nepal - Bhutan Turu için geri sayım başladı. Bu programı gerçekleştirecek sayıda cengaver gezgin bir araya geldiği anda turu satışa kapatacak ve Bhutan'lı rüyalar görmeye başlayacağız. Ben de programa hazırlık olması amacıyla bir takım bilgileri gözden geçiriyordum ki aklıma geldi. Neden Bhutan'a seyahat konusundaki pratik bilgileri içeren bir yazı döşenmeyeyim? İnanın bana insan en iyi öğretirken ve yazarken öğrenir. O halde gelin kısa kısa bilgiler ile Bhutan'a gitmek isteyen seyyahların bilmesi gereken şeylerden bahsedelim.

TURİST KOTASI

Bhutan hakkında gerçek olmayan mitlerden birisi hükümetin turist kotası uyguladığı yönündedir. Bu gerçek değil. 1974 yılına kadar Bhutan'a ancak kral ya da kraliçenin kişisel davet mektubu ile gidebiliyordunuz. Bu da Bhutan ziyaretini diplomat, sanatçı, devlet ileri gelenleri ve bunlar gibi üst düzey VİP'ler ile sınırlı tutuyordu. Bu bilinçli bir tercihti ve Bhutan'ın kendini izole etme politikasının bir parçasıydı. Etrafını saran Himalayalar'ın üstüne bir de ülkeye giriş bariyleri çekerek kendilerini Dünya'dan soyutlamışlardı. Ancak 1974 yılından itibaren önce sınırlı olarak şimdi ise nispeten serbest bir şekile ziyarete açık hale geldi.


BHUTAN VİZESİ

Eh madem Bhutan'a gitmek serbest, hadi hemen atlayalım uçağa. Sakin ol dostumi hemen celallenme. Bhutan'a kota yok dediysek vize de yok demedik. Bhutan vizesi almak hem kolay hem zor. Parasını verip pasaport fotokopisini ve fotoğrafınızı yolladığınızda vize alabiliyorsunuz. Ancak bunun için Bhutan'da faaliyet gösteren lisanslı bir tur operatörü, ya da onların yabancı ortaklarından birisi ile irtibata geçmeniz gerekmekte. Tüm vize başvurularını Bhutan Turizm Konseyi işleme sokuyor ve 40 Amerikan Doları vize ücretini ve Bhutan'daki tur ücretinizi yatırdığınızda ancak vizeyi onaylıyor. Kısacası booking.com üzerinden otel rezervasyonu yapıp kapıda vize almak gibi bir şey söz konusu değil. Bu işlemlerin tamamını bireysel olarak yapabilir, otel ve transfer ücretlerinizi tur operatörleri üzerinden yatırabilir ve kişisel olarak da seyahat edebilirsiniz. Ama biraz meşakkatli olur. Hala, Bhutan'a gitmek için en pratik yol küçük bir grup ile birlikte seyahat etmek. Benim tavsiyem 10 kişiyi aşmayan bir ekibin beraber gezmesi şeklinde. Zaten pek çok yer için yerel rehberlere ihtiyaç duyacağınız için tek başınıza seyahat etmek umduğunuz kadar eğlenceli de olmayabilir ve oldukça pahalıya çıkacaktır.

Bu noktada hatırlatmam gereken bir şey var. Bhutan Vizesi, ya da Bhutan Vizesi İçin Gerekli Belgeler gibi anahtar kelimeler ile google'da arama yaptığınızda bir takım web sitelerinde Schengen vizesi için gereken standart belgelerin lsitesinin aynısı çıkıyor. Bu belgelere inanmayınız. Bhutan vizesi için konfirme ve parası yatırılmış seyahat planı, 40 USD başvuru ücreti, pasaportunuzun fotokopisi ve 2 fotoğraf haricinde hiç bir şeye ihtiyacınız yok. Sadece önceden plan yapmak, ve Bhutan'daki tur operatörü ile bağlantıya geçmek şart. Tüm belgeler ve bilgielr Bhutan'a ulaştıktan sonra 72 saat içerisinde vizeniz onaylanıyor.


BHUTAN TUR ÜCRETLERİ

Bhutan'a grup olarak gitmenin akıllıca olmasının sebeplerinden birisi de Bhutan Turizm Konseyi'nin mecburi tuttuğu minimum günlük tur paketi. Bu paket programları size Bhutan'lı tur operatörü tarafından verilmelidir. Ocak, Şubat, Haziran, Temmuz, Ağuıstos ve Aralık ayları için günlük 200 USD, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları için ise günlük kişi başı 250 USD'den az olamaz. Bu fiyat poliitkası içinde en az 3* olmak üzere konaklama, bütün yemekler, transfer ve rehberlik ücretleri dahildir. Kısacası, ben kafama göre takılırım hacı deme şansınız pek yok. O yüzden en az 4-5 kişilik bir arkadaş grubu olarak organize olmak, ya da güvenebileceğiniz bir tur operatörünün programına dahil olmak daha akıllıca olacaktır
.


BHUTAN'A NASIL GİDİLİR?

Bhutan'a giriş yapabileceğiniz iki sınır kapısı var. Bunların ilki ve en pratiği Paro havaalanı. Dünyada iniş ve kalkışı en zor olarak kabul edilen pistlerden birisi. Katmandu'dan Druk Air ile haftanın 5 günü (farklı saatlerde, ve sık sık değişiyor) uçuş var. Bu uçağa binmeniz için Bhutan Turizm Konseyi'nin Druk Air'e yolladığı ve sizin vize belgeniz ile uyuşan onay numarasına ihtiyacınız olacak. Bu uçuşlar 90 yolcu kapasiteli uçaklar ile, Himalayalar'ın arasından yapılıyor ve oldukça heyecanlı oluyor. Özellikle Paro'ya yaklaşırken uyanık olmaya ve muhteşem Himalaya manzaralarını kaçırmamaya dikkat edin. 

Hindistan üzerinden Bhutan'a kara yoluyla giriş yapmanın yolu ise Batı Bengal eyaletinde yer alan Phuentsholing sınır kapısı. burası Thimpu'ya, yani Bhutan'ın başkentine araç ile yaklaşık 5-6 saat mesafede. Sınıra en yakın kent ise Gedu. Bu sınır kapıını tercih etmenizin sebebi Bhutan öncesinde Hindistanın Sıkkım ve Daarjeling bölgelerini ziyaret etmek olacaktır. Ancak oldukça meşakkatli bir kara yolculuğu olacağını söyleyelim. 

Daha sonraki yazılarda Bhutan ile ilgili pratik bilgiler vermeye devam edeceğim. Yemekten, içmekten, elektrikten, otellerden bahsedecğim. Her yazıyı bitirdiğim gibi bu yazıyı da paylaşmanızı  (sağda solda sosyla medya paylaşım butonları var) ve yorumlarınızla beni yönlendirmenizi rica ederek bitiriyorum. Paylaşmak güzeldir, paylaşın anacım.
Bhutan Vizesi Nasıl Alınır - Bhutan'a nasıl Gidilir? Bhutan Vizesi Nasıl Alınır - Bhutan'a nasıl Gidilir? Reviewed by Pangaean on 1:40:00 AM Rating: 5

No comments