Güney Hindistan Turu - Kovalam Sahilleri


Türk Hava Yolları ile seyahat etmeyi sevdiğinizi biliyorum. Kabin görevlileri kaba bile olsa en azıdnan Türkçe konuşuyor, tanıdık bir şirket, vesaire. Ancak iş Hindistan'a seyahat etmeye geldiğinde Emirates ile seyahat biraz daha mantıklı gibi. İlk olarak servis kalitesi bakımından Emirates Türk Hava Yolları'ndan hiç de geri kalmıyor. Yani, en azından benim Emirates ile olan tecrübem böyle. İkincisi Hindistan'da tam 14 havaalanına (en son uçtuğumda 14 şehire uçuyorlardı, artmış olabilir, kontrol etmedim tekrar) Dubai'den seferleri var. Yani Hindistan!a bir ucundan girip öteki ucundan çıkmak için ideal. Üstelik eğer Dubai'de 8-10 saat beklemeye razı olursanız bağlantılı uçuşların maliyeti Türk Havayolları ile uçmaktan anlamlı derecede daha ucuza gelebiliyor. 

Ben Güney Hindistan seyahatinde İstanbul - Dubai- Thiruvananthapuram, Chennai - Dubai - İstanbul uçuşlarını tercih etmiştim. Güney Hindistan Turu için neredeyse ideal bir uçuş planı. Aynı seyahati THY ile yapmaya kalksam Delhi ya da Mumbai'den bir de Madurai ya da Chennai iç hat uçuşu almam gerekecekti ki bu da en azından bir ya da iki günlük gezi maliyeti demek. Diyeceğim o ki Hindistan, özellikle de Güney Hindistan seyahati yapmayı düşünüyorsanız size Emirates ile uçmanızı tavsiye ederim. Eğer Altın Üçgen ve Katmandu yapacaksanız THY tercih etmeye devam edebilirsiniz, ne de olsa direkt uçuşub keyfi başkadır. 

Lafı fazla uzatmadan Kovalam sahiline gelelim. Thiruvananthapuram'daki ilk günümüzü ve saray ziyaretini ilginç öyküsüyle beraber daha sonra yazacağım. Şimdi biraz sahillerden bahsedelim. Güney Hindistan ve deniz denince ilk akla gelen yer Goa sahilleri. Ancak hızla dekadan bir eğlence merkezine dönen Goa kıyıları onbinlerce Rus turist ile herkese uygun bir seçenek olmayabilir. Ancak biraz daha güneye inip Kerala eyaletinin sahillerine gönül indirebilirseniz sizi güzel ve hesaplı süerprizler bekliyor. Kovalam'da pek çok beach resort var. Biz Leela Kovalam'da kaldık iki gece. Arap denizi ile Hint Okyanusu'nun kavuştuğu noktada deniz sefası yaptık ve gelmişken bir iki otel daha gezdik. Yazının içine bir kaç fotoğraf serpiştirdim zaten. 

Şimdi gelelim benim Kovalam sahillerini nasıl bulduğuma. Benim seyahatim Ocak ayına denk gelmişti ve hava 30 santigrad derece civarında güzel bir yaz günü gibiydi. Tabi oralarda bu hava tatlı bir serinlik anlamına geliyor. Otellerde yemekler ve servis genel olarak tatmin edici seviyede. Leela'nın mutfağı biraz fazla standart otel büfesi gibiydi gerçi. Ben biraz daha yerel lezzetler olsun isterim. Ancak Vivanta by Taj otelinin restoranında yediğimiz öğle yemeği bir harikaydı. Çeşitli baharatlar ile marine edilmiş balık belki de hyatımda yediğim en iyi 10 balık yemeğinden birisiydi. Gerçi o baharatların acısı daha sonra çıktı ama gerçekten değerdi.

Kovalam'ın bir avantajı da genel müşteri kitlesi. Avrupalı ve Amerikalı turist çok, Arap ve Rus turist azdı. Ruslar Goa'daki her şey dahillere hücum ederken Araplar ise gösteriş peşinde lüks resortlara ve über süper düper lüks otellere itibar ediyor. Tatilin keyfini çıkartmak isteyenler ise Kovalam'da çeşitli indirim avantajlarından faydalanmaya çalışıyor. Biraz tatsız olacak biliyorum ama Avrpalı turistlerin olduğu yerleri zannederim Arap turistlerin çoğunlukta olduğu otellere tercih ediyorum.

Biz Ege ve Akdeniz ile şımartıldığımız için Türklere deniz beğendirmek zor iş.Gözlerimiz berrak turkuaz renkli suları, şıkır şıkır deniz diplerini arıyor. O yüzden Kızıldeniz'in ya da mercan adalarıyla bezeli Pasifik ve Karayipler atollerinin dışında diğer denizler bize biraz sıkıcı geliyor. Kovalam Hint yarımadasının en güney ucuna yakın, batıya bakan bir sahil. Teknik olarak Afrika ve Hindistan arasında kalan Arap Denizi'ne giriyoruz, ama elbette Arap Denizi Hint Okyanusunun bir parçası. Yani Hint okyanusunda yüzmek nasıl derseniz, en azından Kovalam için, suyu sıcak, biraz bulanık ve çok da keyifli değil derim. Ama dediğim gibi Ege'de şımartılmış bir su çocuğuyum ben. Eminim Ege, Karayipler, Maldivler falan görmemiş pek çok Avrupalı ve Amerikal'ya cennet gibi geliyordur.

Eh madem bir de son söz yazalım da konuyu bağlayalım. Eğer büyük bir grupla seyahat etmeyecekseniz, özellikle Türkiye'de kışın deniz kum güneş tatili isterseniz, sakin ve nispeten hesaplı bir gezi arzu ederseniz Kovalam sahillerine göz atabilirsiniz. Güney Hindistan gezinize bir tur operatörü ile çıkmak isterseniz o zaman size Pastoral Tour'un Güney Hindistan ve Sri Lanka programını tavsiye edebilirim. Üstelik grup liderliğini de bendeniz üstleneceğim. (Artık bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi yazılardan, fotoğraflardan siz karar verirsiniz :) )

Ve her zamanki gibi paylaşma çağrısı ile yazıyı bitirelim. Sağda solda Facebook, Twitter düğmeleri var. Basın birisine anacım, yazıyı paylaşın başkaları da okusun. Eğer bu yazılarda bahsettiğim yerler hakkında sorularınız varsa yorum olarak ekleyin, ben elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım. 
Güney Hindistan Turu - Kovalam Sahilleri Güney Hindistan Turu - Kovalam Sahilleri Reviewed by Pangaean on 2:22:00 AM Rating: 5

No comments