Myanmar 1 - Nasıl Gidilir?


Bu blogda gittiğim, bildiğim yerler kadar gitmeyi istediğim ama henüz daha ziyaret etme fırsatı bulamadağım yerlerden de bahsediyorum. Sonuçta seyahat etmek pek de ucuz bir meşgale değil ve zannederim hayatım boyunca gitmek istediğim yerlerin ancak küçük bir kısmına gerçekten seyahat etme şansım olacak. O zaman ne yapıyoruz? Gitmek isteyip de gidemediğimiz yerler hakkında internettir, kitaptır, okuyup öğreniyoruz. Sonra hoşumuza giden kısımları blogda paylaşıyoruz.

Bu gün çok ayrıntılı olmasa da Myanmar'dan bahsedeceğim. Eski adı, daha doğrusu kolonici batılıların koyduğu ismi Burma olan Myanmar'ın benim diyen kadim kültürü kıskandıracak kadar zengin bir tarihi var. Budizmin önemli merkezlerinden birisi ve yüzlerce tapınak, binlerce Budist rahip ile oldukça sipiritüel bir ülke. Ama hemen fazla ileri gitmeyelim. Biraz ön bilgi verelim.Myanmar Güneybatı Asya'nın önemli ülkelerinden birisi. Kuzeydoğuda Çin, doğuda Tayland, ve batıda Bangladeş ve Hindistan ile komşu. Başkenti Naypyidaw ve en büyük kenti (aynı zamanda değerli taş cenneti) ise Yangon (Rangoon olarak da geçer). Yüzölçümü yaklaşık 670.000 km kare yani Türkiye'den biraz daha küçük. Toplam nüfusu ise 51 milyon civarında.

1998'deki sokak gösterileri sırasında Yangon'dan bir manzara
Ülkenin şu andaki rejimi nominal bir demokrasi olsa da 1948'deki bağımsızlığın ardından ülkenün başı etnik çatışmalardan ve 1962'den 2011'e kadar süren cunta rejiminden kurtulamadı bir türlü. 2010'da ilk demokratik seçimlerin ardından 2011'de askeri rejim lağvedildi. Ancak bu etnik ve dini çatışmaların önüne geçmedi. Ülkede resmen düzinelerce etnik grup var. En büyük ve en etkili grup Bamar'lar. Bamarlar nüfusun yüzde 68'ini oluşturuyor. Ancak nüfus içinde oranı yüzde 5'in üstünde olan iki (Shan ve Karen) yüzde 1'in üstünde olan ise 6 etnik grup var. Kısacası tam anlamıyla etnik bir aşure. Buna bir de İngiltere'nin 1824-1948 arasında süren 120 yıllık sömürge idaresini ve böl ve yönet politikasını ekleyince ülkenin etnik ve dini çatışmalara gebe olmasına şaşırmamak lazım. Aslında tüm bu etnik ve dini problemleri ekonomik adaletsizliğe bağlamak mümkün. Ülkenin asıl büyük problemi ekonomik. Gelir dağılımı adaleti konusunda dünyanın en kötü performanslarından birisi. Ülkede kişi başına düşen milli gelir yıllık 800 Dolar civarında. 30.000 kadar kayıtlı firmanın olduğu ülkede düzenli olarak vergi ödeyen firma sayısı ise 3.000'den az. Tanıdık bir hikaye gibi gelmiyor mu? Bu problemler elbette insani gelişmişlik göstergelerine de yansıyor. HDI endeksinde Myanmar kayıt tutulan 187 ülke arasında 150. sırada. Belki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği günlerden hatırlarsınız, Myanmar'da ciddi (%4.3) bir de Müslüman azınlık var ve düzenli oalrak hükümetin çeşitli baskıalrına maruz kalıyor. Özellikle 2010'daki seçimlerin ardından artan problemler azalarak da olsa devam etmekte.


Myanmar'a Nasıl Gidilir?


Şimdi yukarıdaki kısa bilgilere bakıp da bu nasıl ülke, buraya da gidilir mi demeyin. Turistler için oldukça güvenli bir ülke Myanmar ve emin olun Amerikalı'ların bile korkmadan gittiği bir ülkeye gitmekten çekinmenize hiç gerek yok. Peki nasıl gidelim? Yangon şehri Myanamr'ın en büyük kenti ve ülkeye giriş yapacağımız yer de burası. Ancak Yangon'a Türkiye'den direk uçuş yok. Gerçi THY'nin genişleme hızına bakarak yakın zamanda İstanbul'dan Yangon'a uçuşların başlayacağını tahmin etmek zor değil. Aktarma yaparak seçenekler ise oldukça fazla. Ben bir kaç cazip seçeneği paylaşacağım.

Emirates Havayolları ile Dubai aktarmalı Yangon uçuşu yapabilirsiniz. Dubai'deki aktarma genellikle 2 saat ve Yangon'a varış saatimiz de sabah 11:05. İstanbul'dan akşam 19:05'de havalanıyoruz. Geceyi uçakta geçiriyoruz. İstanbul'dan kalkış, bekleme süresi, ve varış saati olarak oldukça avantajlı bir seçenek.

Türk Havayolları ile önce Bangkok'a oradan da seçeceğimiz bir havayolu ile Yangon'a uçabiliriz. Bu seçeneğin cazibesi şurada. Türk Havayolları ile uçacak olmak, Bangkok'da bir ya da iki gün mola vermek, mil kazanmak...Eğer uzun yolculuklarda Türk Havayollarını tercih eden bir seyyahsanız, hele bir de gitmişken Bangkok'da da kısa bir mola vereyim derseniz bu sizin için ideal seçenek olacaktır.

Myanmar'a Ne Zaman Gitmeliyim?Mayıs - Eylül arasında gitmeyin de ne zaman giderseniz gidin. Güneybatı musonu mayıs ayında başlar ve Eylül sonuna kadar devam eder. Ekim, kasım ve Mart,Nisan ayları geçiş dönemi sayılır. Nisan'da Yangon 40 santigrad dereceye kadar çıkar. Bu arada Nisan'da Thingyan yani Yeni Yıl Su Festivali sırasında tüm yerel ulaşım kilit vaziyette olacaktır. Ülkede bir yerden bir yere gidemez hale glebilirsiniz. Bu dönemde seyahat edecekseniz iç hat uçak biletlerinizi epeyce önceden almaya bakın. Myanmar'ın en iyi zamanı hem sıcaklık hem de yağış bakımından Aralık, Ocak, ve Şubat ayları. En popüler zaman olduğu için Yangon'a uçuşunuzu epeyce önceden ayarlamaya bakın derim.

Myanmar Vizesi Nasıl Alınır?


Myanmar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor mu? Malesef evet. Peki vize almak zor mu? Çok şükür ki hayır. Türkiye turistik amaçlar için yapılacak seyahatlerde e-visa uygulamasına tabi 50 ABD doları başvuru ücreti ve elektronik olarak dolduracağınız  forma bakıyor herşey. Vize'niz nadiren de olsa reddedilebiliyor. Ancak şuna dikkat edin, e-visa ile sadece ülkedeki üç uluslararası havaalanından birisinden giriş yapabiliyorsunuz. Karadan girişlerde e-visa sistemi olmadığı için (en azından benim son bilgim bu yöndeydi, bu yazıyı ne zaman okuyacağınızı bilmiyorum, kontrol etmekte her zaman fayda var) sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Elektrik: Myanmar'da şebeke elektriği 230 V, 50 Hz AC. Birden çok priz türünün kullanıldığı ülkede otellerde Türkiye'de kullandığınız eletrikli aletleri bir adaptöre ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Ama biraz maceraperset davranacak ve 4* ya da 5* oteller dışında daha mütevazi yerlerde konaklayacaksanız o zaman yanınızda bir çoklu priz adaptörü bulundurmanızı tavsiye ederim. (Linkte bir örneği var: Universal Dönüştürücü) Zaten çok seyahat eden herkesin buna benzer bir dönüştürücüye ihtyiacı var. Myanmara gidecek olmasanız bile alın anacım. (NOT: Hepsiburada.com komisyon falan vermiyor, sırf örnek olsun diye koydum). Bu arada eğer bir restoanda yemek yerken falan elektrikler kesilirse şaşırmayın. Ülkenin pek çok yerinde 24 saat elektrik yok. Otellerin çoğunda jenaratör olduğu için pek sorun çıkmayacaktır.

Para: Myanmar'ın para birimi Kyat. 1 TL = 396 Kyat. Yani 1 lira yaklaşık olarak 400 Kyat ediyor. Özellikle küçük harcamalar için Dolar kullanmanız çok güç. 2015 yılından beri hükümet ülkede dolar kullanımını azaltmaya çalışıyor. Bu yüzden havaalanında ya da Yangon'da çabucak biraz para bozdursanız iyi edersiniz. Şimdi dikkat edilmesi gereken bir nokta. Döviz bürosundan ya da bankadan ABD doları alırken banknotların yeni olmasına (maksimum 5 yaşında olmasına) dikkat edin. Garip bir istek biliyorum ama daha önce başka Afrika ve Asya ülkelerinde başıma geldiği için söylüyorum. Myanmar'da özellikle dükkanlar ama zaman zaman döviz büroları da tarihi eski banknotları kabul etmiyorlar.

Myanmar'da yerleşmiş bir bahşiş kültürü yok. Ancak ufak tefek yardımlar karşılığında minik hediyeler (100 ya da 200 Kvatlık banknotlar mesela) vermek iyi bir fikir olabilir. Bir de, eğer bu tip işleri halledecek bir rehberiniz yoksa tapınaklarda ya da başka yerlerde "çay parası" "tea money" denilen minik rüşvetler vermeden işinizi yaptıramayacağınızı kabullenin. Myanmar'da kayıt dışı ekonomi ve yolsuzluk Türkiye'den de beter durumda.

Son olarak, planlardan bahsedeyim. Myanmar üzerinde çalışıyorum. Bu yazıda gördüklerinizden daha fazlası da birikmiş durumda. Çünkü 24 Şubat - 6 Mart 2017 tarihleri arasında Pastoral Tour'un düzenleyeceği Myanmar Turunda gruba refakat edeceğim. Sizi de beklerim. Her zaman olduğu gibi yazıyı paylaşarak çoğalmasına vesile olursanız, yorumlarınızla bana yol gösterirseniz sevinirim.

Myanmar 1 - Nasıl Gidilir? Myanmar 1 - Nasıl Gidilir? Reviewed by Pangaean on 6:10:00 AM Rating: 5

2 comments

  1. Merhaba. Yazınızı okudum çok teşekkür ederim. Ama yazı 2 sene önce yazılmış. Acaba son zamanlarda Myanmar'a gittiniz mi? Birkaç şey soracaktım da.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yakin zamanda Myanmar'a gitmedim. Bir kac senedir siyasi durumlar ulkede karisik ve ozellikle Kuzey ve Kuzey bati bolgeleri ziyaretciler icin cok eglenceli ve guvenli degil. En etkileyici yerler bu bolgelerde degil ama siyasi durumlar duzelene kadar seyahatinizi ertelemek iyi bir fikir olabilir (eger cok maceraperest degilseniz). Bu arada Myanmar hukumetinin ulkedeki cesitli (buyuk kismi Musluman) azinliklara uyguladigi baski ve zorla goc devam ettikce ulkeye doviz kazandirmak istemem acikcasi.

      Delete