Skala Eressos - Midilli - Osho Etkisi

Midilli seyahatimiz farklı temalar ve detaylar ile devam edecek. Üç harika gün geçirdiğim Skala Eressos kendi başına bir yazı dizisi olmayı hak ediyor. Ancak blogun ruhuna uygun olarak ilk yazı yeme içme gezme işlerine değil de Skala Eressos'un çok fazla bilinmeyen bir yönüne adanacak: Skala Eressos'da Osho etkisi. Onlarca kitabın yazarı ünlü Osho, ya da kendine Osho demeye başlamadan önceki adıyla Baghwan Shree Rajneesh'in Skala Eressos ile ilginç bir gönül bağı var. Kendisi hiç bir zaman Skala Eressos'u ziyaret etmemiş olsa da 1990'lardan itibaren pek çok takipçisi Skala Eressos'da zaman geçirmeye başladı. Bu tamamen bir tesadüf değil. Osho tam anlamıyla bir Nikos Kazancakis hayranıydı ve ünlü yazarın en ünlü eseri olan "Zorba the Greek" en sevdiği kitaplardan birisiydi. Kitabın kahramanı Alexis Zorba Osho için tamamına ermiş bir adamın tanımıydı: Spontane yaşamayı seven, yaşamın sunduğu keyifleri kompleksizce yaşayan, geçmiş ve gelecek hakkında fazla düşünmekten korkup anı yaşayamayacağından endişelenen Zorba Osho'nun kitaplarında ve konuşmalarında verdiği tavsiyelere hem de nasıl uygun bir karakterdi. 

Osho'nun onlarca kitabında övülen dünya ve yaşama karşı bu sorumlu ama teklifsiz yaklaşım Skala Eressos'daki spiritüel gruplarda kendini buldu. 1990'larda tavan yapan bu New Age ruhaniliği çeşitli diğer karşı kültür unsurlarıyla birazcık sulanmış olarak olsa da yaşamaya devam ediyor.
Zorba'nın Osho üzerinde etkisi o kadar büyüktü ki yeni insanın tanımını bile şöyle yapmıştı: " Benim nazarımda yeni insan hem bir Alexis Zorba olacaktır hem de Gautam Buddha: yeni insan bir yandan ruhani ve tensel olacaktır, bir yandan da tam manasıyla fiziksel aleme ait olmaktan da geri durmayacaktır, hem duyular hem de bedenin tüm parçaları bakımından. Bedenini ve bedenin mümkün kıldığı her şeyden haz alacak, ancak bunu derin bir farkındalık ile yapacaktır." Alexis Zorba'nın Osho tarafından kendi felsefesine bu şekilde örnek verilmesi takipçilerini de etkilkedi. Osho'yu takip eden Sannyasin'ler 1980 ve 90'larda çeşitli şehirlerde Zorba the Buddha ismiyle vejetertyan restoranlar zinciri kurdular. Zaman içerisinde çoğu kapanan bu restoranların hayatta kalanlarından birisi de, evet tahmin ettiniz, Skala Eressos'da. Şu anda daha çok bir bar olarak faaliyet gösterse de Skala Eressos'un alternatif kültür ortamının güzel bir örneği. (Skala Eressos'un restoranlarından ayrıca uzun uzun bahsedeceğiz. Bir tane mi kötü restoran olmaz kardeşim? Ağız tadıyla çemkiremedik bile)

Osho takipçi sayısı artmaya başladığında adını değiştirip Amerika'nınOregon eyaletine taşındı. 1980'ler boyunca Amerika'da alışılmadık, yeni tür bir sipiritüel yaklaşım benimsedi. Hint kültürünün klasik unsurlarına, geleneklerine karşı geldiği için, alışılmışın ötesinde meditasyon teknikleri geliştirdiği için Hindistan'da ilk zamanlarda pek sevilmezdi. Hatta, Sovyetler Birliğinde kitapları Hint kültürünün pozitif yanlarını eleştirdiği için yasaklanmıştı. Avrupa'daki New Age Spiritüel akımını da derinden etkileyen bu filozof ve yazarın Skala Eressos'da bu gün dahi hissedilen bir etkisi olması aslında şaşırtıcı değil. Tüm karşı kültür uınsurlarına rağmen Skala Eressos bir hippi cenneti değil, sadece new age fanatiklerinin geldiği kenarda kalmış bir saklı bahçe değil, sadece nostalji yapan yaşı geçkin çiçek çocukların ot sarmaya geldiği bir kıyı kasabası da değil. Tüm bunlar, ve kadın hareketi Skala Eressos'da kendine yer buluyor ama bunu geleneksel bir Yunan sahil kasabası dekorunda, bölgenin yerli ailelerinin günlük yaşamının ortasında ve onlar ile birlikte sürdürmeye devam ediyor. Bir yanınızda benzerlerini her Ege adasında bulacağınız tavernalar, denize giren çocuklar, hemen bir kaç yüz metre diğer yanınızdaki kumsalda ise çırılçıplak güneşlenenler. Tam da Osho'nun yeni insan tarifine uyan bir yer Skala Eressos. Ve hakkında yazmaya devam edeceğiz. Daha anlatacak çok şey var.

Şimdi efendim bu yazıdaki bilgilerin tamamını kendi hafızamdan yazmadım elbette. Bir iki güzel kaynaktan faydalandım. İşte onlar:

http://www.lesvos.com/erressos.html : Midilli Adası hakkında oldukça kapsamnlı bir kaynak. Tek dezavantajı İngilizce olması.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rajneesh_movement : Olmazsa olmaz link. Bir iki takıldığım yerde Osho'nun Wikipedia sayfasına da göz attım elbette
Skala Eressos - Midilli - Osho Etkisi Skala Eressos - Midilli - Osho Etkisi Reviewed by Pangaean on 3:40:00 AM Rating: 5

No comments