Dünya Zeytin Günü Urla'da Kutlanacak

Mucize meyve Zeytin. Teknik olarak meyve olarak sınıflandırılan Zeytin, hele hele Ege'de yaşayan birisi için, her zaman bir meyveden daha fazlası. Hatta öyle sıradan bir mucize bile değil, devasa bir coğrafyada medeniyetin temelidir. Zeytin olmadan Akdeniz havzası düşünülemez. Antik çağlarda şarap ile birlikte zeytinyağı ticaretin belkemiğini oluşturup Fenikelilerden Venediklilere, Cenevizlilerden Osmanlı'ya Akdeniz medeniyetlerini besledi. Modern dünyamızda da zeytin ve zeytinyağı sağlıklı besin özellikleri ile ayrıcalıklı bir konumda yer almaya devam ediyor. Pek çok sağlık uzmanının ve diyetisyenin sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olarak kabul ettiği Akdeniz tipi beslenmenin de merkezinde Zeytinyağı yer alıyor.

Biz de ne şanslıyız ki mucize meyve zeytinin anavatanında yaşıyoruz. Ancak çoğu zaman ne Zeytin'e hak ettiği değeri veriyor ne de ülkemiz için ne derece büyük bir ekonomik kaynak olduğunu hatırlıyoruz. Senelik zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından dördüncü sırada yer alıyoruz. İspanyada senelik zeytin üretimi sekiz milyon tona yaklaşırken Türkiye'de bu miktar iki milyon tonun altında (kaynak). Bunun üstüne bir de markalaşma problemlerini ekleyince görüyoruz ki doğanın insanoğluna en büyük hediyelerinden birisi olan zeytinden elde ettiğimiz katma değer İtalya ve İspanya'nın çok altında kalıyor. Bunun üstesinden gelmek için atılacak çok adım var elbette ve bu yazı bir zeytin ekonomisi yazısı değil. Ancak ben de turizmin zeytini Türkiye tanıtımında daha fazla kullanabilmesi için elimize gelen bir fırsattan bahsedeceğim.

Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) ilk defa 2016 yılında 26 Kasım'ı Dünya Zeytin Günü olarak kutlayacak. Türkiye'de de  Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi kutlamaların Türkiye ayağını Urla'da gerçekleştirecek. Şu ana kadar ulusal medyada kendine fazla yer bulamayan kutlamalar antik bir zeytin kenti olan Klazomenai arkeolojik sitesinde ve Köstem Müzesindeki aktiviteler ile hayata geçiyor. Ben de bu ilk adıma tanıklık etmek üzere Urla'da olacağım. Aynı zamanda bu uluslararası organizasyonun İzmir ve yöresinde yaşayanlar tarafından da benimsenmesi ve daha da ileriye götürülmesine katkıda bulunmak için Pastoral Tour ile ortak çalışarak günübirlik Dünya Zeytin Günü Turu düzenliyoruz. İzmir ve civarında yaşayan, zeytin ve zeytinyağı seven herkesi davet ediyorum.

Ancak iş günübirlik bir tur düzenlemek ile bitmiyor. Dünya Zeytin Günü'nün rüzgarını da arkamıza alarak Türk turizminde zeytini yeni bir katma değer aracı olarak kullanabileceğimiz çeşitli etkinlikler hayal ediyorum. Burada kısaca sizinle paylaşmak istedim.

1 - Dünya Zeytin Günü kutlamalarının geleneksel hale getirilmesi. Bu kutlamalar ile birlikte zeytin toplama, geleneksel yöntemlerle zeytin sıkımı gibi aktivitelerin düzenlenmesi. Dünyada bilinen, tanınan, gıpta edilen bir Zeytin festivaline dönüştürülmesi. Bu programın Ege ve Akdeniz'e yoğunlaşan tur programlarına dahil edilmesi. "Ion'luların yöntemleriyle kendi zeytinyağınızı üretin" gibi bir aktivite, ve erken Ege-Akdeniz ticaretinde kullanılmış amforaları andıran toprak kaplarda (orta kesiminde içindeki ürünü görmenizi sağlayan cam pencereleri olacak) hediye/hatıra olarak sunulması. Bu hem turlara renk katacak bir aktivite hem de Türk zeytinyağının prestijini, bilinirliğini yüceltecek bir fırsat oalcaktır.

2 - Akdeniz tipi beslenmeye odaklanan gurme turlarının düzenlenmesi. Hayalimdeki program bir haftalık bir Anadolu turunda her gün farklı bir ürüne odaklanan menüler, ürünün tarihe ve kültüre nasıl mal olduğunu anlatacak kapasitede rehberler aracılığı ile komple bir kültür turu. Zeytin ve zeytinyağı burada merkezi bir rol oynayacak.

3 -  Zeytin ağacından üretilen ürünlerin kesme/sunum tahtası, çanak, ve hediyelik eşya döngüsünden çıkartıp katma değeri yüksek tasarımlara yönelmek. Bu elbette ittirme kaktırma ile değil bireysel üreticilerin yaratıcılığı ile olacak bir şey. Ancak işlendiğinde çok dayanıklı ve çok şık ürünler veren Zeytin ağacı'nın daha yüksek katma değerli, ince işçilik ürünü eserler ile değerlendirilmesi zanaatkarların da karlılığını yükseltecektir.
Dünya Zeytin Günü Urla'da Kutlanacak Dünya Zeytin Günü Urla'da Kutlanacak Reviewed by Pangaean on 1:04:00 AM Rating: 5

No comments