Kont Dracula Kalesi - Transilvanya Turu

Kimi yerler vardır ki tarihleri, kaynaklık ettikleri hikayeler ve mitleşmeye yüz tutan efsaneleri ile cazibeleri mimari ihtişamlarını aşar. Kont Dracula Kalesi ya da diğer adıyla Bran Kalesi de böyle bir yer. Ardında hiç bir hikaye olmasa bile sadece muhteşem manzarası ve kartal yuvasını andıran konumu için bile ziyaret edilmeye layık iken bir de Kont Dracula'nın hayatının büyük kısmını geçirdiği yer olduğunu düşününce...

Uzun uzun Kont Dracula'yı anlatmaya gerek yok. Insan zaten nereden başlayacağını ve ne kadar efsane ne kadar tarih ne kadar fantezi anlatacağına bile karar veremez. Bram Stoker'in ölümsüz romanı ile edebiyat sahnsine çıkan Dracula efsanesi zaman içerisinde tam bir kült eser ve tüm vampir mitolojisini şekillendiren bir dönüm noktası halnie geldi. Geçmişi ortaçağa kadar uzanan vampir efsaneleri Bam Stoker'ın ölümsüz karakteri Kont Dracula'ya kadar vampirler zombi benzeri yarı çürümüş cesetler olarak tasvir ederdi. Oysa Stoker Dracula'yı Londra'ya seyahat eden Transilvanyalı soylu bir centilmen olarak tasavvur ettiğinde yüz yıl boyunca popülerliğinden bir şey kaybetmeyecek bir edebiyat ve sinema alt türü ortaya çıkmış oldu. Dracula romanından bu yana vampirler gizemli, dış görünüş itibariyle saygı değer ve aynı zamanda cazibeli karakterler olarak portre edilir oldu.

Peki Bram Stoker Dracula karakterini nasıl yarattı? Stoker Kont Dracula için ilhamı okuduğu Romanya tarihinden almıştı. Ona isim ve karakter olarak esin veren kişilik ise Vlad the Impaler, ya da bizim Osmanlı tarihinden hatırlayacağımız üzere Eflak voyvodası III. Vlad, yani Kazıklı Voyvoda'dan başkası değildi. 40 ile 100 bin arasında insanı kazığa oturtarak idam ettirdiği düşünülen bölge halkı için hem bir kahraman gibi görülen hem de bir karabasan karakteriymişcesine korkulan III.Vlad'ın Eflak aristokrasisinde rütbesi (babasının soyadı olan Drakul'dan  devşirilen Drakula'ydı. Drakula Vlad, ya da Osmanlı tabiriyle Voyvoda Vlad'in hayatı da kaynaklık edeceği edebi karakterler gibi gerçek ile efsanenin bibirine girdiği gizemli bi karışımdı. Bu tarihçeden ilham alan ve Drakula lakabını çok beğenen Stoker böylece ölümsüz kahramanı Kont Dracula için hem ismi hem de tarihi arka planı aynı yerde bulmuş oldu.

Bran Kalesi, ya da çok daha popüler olan ismiyle Drakula Kalesi (Dracula Castle) Kazıklı Voyvoda'nın yaşamının bir kısmını geçirdiği yapının tarihi Saksonların Karpatlar'daki ilk yerleşimlerine kadar uzanıyor. 1212 yılında ilk olarak ahşap bir korunak olarak inşa edilen kale 1377 yılında taş bir kale halini almaya başladı. Sonraki yüzyıllarda Karpatlar'ın önemli bir savunma ve vergi toplama merkezi olarak işlev gören kale Macaristan ve Romanya arasında bir kaç defa el değiştirdikten sonra 1920 yılında imzalanan anlaşma ile günümüze kadar kalacağı Romanya sınırlarına dahil oldu. 

Mimari güzelliği, benzersiz manzarası, ve elbette edebiyat ve sinema tarihine geçen Kont Dracula'ile olan bağlantısı ile popülerliği artan kale 2009 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Eğer siz de bu harika kaleyi gezmek isterseniz Romanya'nın Brasov kentine seyahat etmeniz yeterli. Eğer gitmişkten bir de Karpat dağlarının dört yanına dağılmış ortaçağ kasabalarını, Doğu'nun Küçük Paris'i Bükreş'i de gezeyim, Romanya kültürünü biraz da yakından tanıyayım derseniz tasarımında benim de katkıda bulunduğum Kont Dracula'nın İzinde Transilvanya Turu'na katılabilirsiniz.
Kont Dracula Kalesi - Transilvanya Turu Kont Dracula Kalesi - Transilvanya Turu Reviewed by Pangaean on 5:07:00 AM Rating: 5

No comments