Ege Adaları Karşılaştırması 2 - Günübirlik ve Plaj

Önceki yazımda İzmir’e yakın Ege Adalarını ulaşım bakımından incelemiştim. Bu gün ise genel olarak yapılabilecek faaliyetler açısından değerlendireceğim. Yeme içme ve konaklama gelecek yazıların konusu olacak.

Günübirlik Kısa Ziyaretler

Diyelim ki bir Cumartesi ya da Pazar konaklamasız, günübirlik bir adalar gezisi planlıyorsunuz. Hangi ada size daha iyi bir zaman geçirme vaadi sunuyor? Açıkçası bu sorunun seyahat eden insan kadar muhtemel cevabı vardır ama kaba hatlarıyla bir resim oluşturmaya çalışalım. Eğer niyetimiz çarşıda takılmak, sahile yakın bir tavernada uzuun bir öğle yemeği yemek, ardından da denize karşı bir cafede frappe içerek feribot saatini beklemek ise Sakız ve Midilli birbirine çok benzer olanaklar sunuyor. Ancak Midillinin gidiş dönüş süresinin biraz daha fazla olduğunu unutmayın. Samos ise indiğiniz limana göre farklı seçenekler sunuyor. Örneğin Vathi Sakız ya da Midilli kent merkezi kadar cazibeli değil. Ancak eğer Pythagoria’ya iniyorsanız o zaman klasik taverna geleneğinin dışında ancak oldukça lezzetli yemekler sunan restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Hem Vathi hem de Pythagoria Chios ve Mytilini’ye göre küçük. Önceki yazıda belirttiğimiz gibi günübirlik bir gezi için Karlovasi’ye giden Samos Yıldızı feribotu pek de uygun bir seçenek değil.

Sakın yanlış anlamayın. Karlovasi de, Pythagoria ya da Vathi de size çok güzel bir günübirlik kaçamak fırsatı sunuyor. Sadece zaman ve seçenekler bakımından elinizin altında Sakız varken Samos ya da Midilli’ye kadar uzanmak yersiz zaman kaybı olacaktır diye düşünüyorum. Elbette bu değerlendirme alıştığımız günübirlik ada kaçamağı planları için geçerli: Çarşıda volta, tavernada uzo – balık – kalamar, ve café’de frappe eşliğinde yayılma. Bu şablonu hala en iyi, ve sizi yolculuk süresi bakımından en az üzecek şekilde sunan ada Sakız.

Plaja da gitsek?

Diyelim ki adalara zaten sık sık gidiyorsunuz ve bu sefer de alıştığımız günübirlik ada rutininden çıkmak istediniz. Mesela canınız bir yandan yemek yiyebileceğiniz, bir yandan denize girebileceğiniz, güneşlenip, rahatlayıp, gönlünüzce keyif yapabileceğiniz bir gün geçirmek istiyor. Bunu da Çeşme’de bangır müzik çalan ve fahiş fiyatlar ile sizi kaz gibi yolan beach clublardan birinde yapmak istemiyorsunuz. Zaten o pasaporta da bir giriş çıkış damgası daha lazım değil mi? O zaman Midilli, Samos ve Sakız size farklı seçenekler sunuyor. Ancak eğer bu bahsettiğimiz programı araba kiralamak zorunda olmadan yapmak isterseniz benim size tavsiyem Pythagoria’ya giden feribota atlamanız. Limandan çıktıktan sonra kordon boyunca sağa doğru ilerleyin. Birkaç yüz metre sonra küçük korunaklı, altın sarısı kumları olan küçük bir plaja varacaksınız. Plajda konumlanmış iki restoran ve bir café siz şezlonglarınızda keyif çatarken size hizmet sunmaktan keyif alacak. Üstelik ne kumsala giriş parası ne de şezlong kiralama parası vermeyeceksiniz.

Sakız ve Midilli de buna benzer tecrübeler sunuyor ama Sakız ve Midilli adalarında kumsala yayılıp bira yudumlamak için bir araba kiralamanız ya da çok da sık işlemeyen otobüsleri kullanmanız gerekecek (adalara kendi arabanızı götürmek işini başka bir yazıda tartışacağız ama en az dört beş gün kalmayacaksanız ve durmadan araba kullanmayacaksanız bunun pek de ekonomik bir tercih olmadığını söyleyelim). Sakız’da ünlü plajlar arasında Mavra Volia (Siyah Volkanik Kumsal) görmeye değer belki ama merkeze 30 km mesafede ve toplu taşımayla ulaşmak çok zor. Araba kiraladığınızda da park yeri bulmak zor olabilir. Siyah kumları ve berrak suları ile tecrübe etmeye değer ancak iyi ibr sahil işletmesi olmadığı için sadece piknik yapmaya gitmek, ya da yüzüp çıkmak için uygun bir plaj. Çok daha rahat ulaşacağınız kumsal Vrondatos sahili olacak. Merkeze sadece 4 km uzaklıktaki bu kumsalda oldukça güzel restoranlar da var. Güzel bir kumsal günü geçirmek için uygun seçenek olacaktır.

Midilli’de araba kullanmaya razıysanız ilk tercihiniz elbette Petra olmalı. Hem güzel sahili hem de sayısız restoran işletmesiyle hayal kırıklığına uğramayacağınız kesin. Eğer biraz daha sakin bir yer isterseniz adanın kuzeyindeki Skala Skaminas iyi bir tercih olabilir. Köy meydanındaki restoranlar kumsala erişim sağlamasa da hemen meydanın sağ tarafındaki küçük çakıllı kumsal ve oraya bakan kafe sakin bir öğleden sonra geçirmek için uygun.

Eğer adada birkaç gün geçirebilecekseniz ve kumsaldan kumsala sekerek Ege keyfi yapmak istiyorsanız benim tavsiyem Samos olacak. Sabah feribottan Vathi’de inip batıya doğru yola çıkın. Sahili takip eden virajlı yol üzerinde her birkaç km’de bir kumsal işaretlerini göreceksiniz. Bu kumsalların bir kısmında işletme var bir kısmında ise kendi başınıza olacaksınız. Bir plajdan diğerine Ege’nin bin bir rengini ve ruh halini tecrübe ederek akşam saatlerinde Karlovasi’ye varın. Bu arada yolda inanılmaz güzellikteki dağ köyü Manoletes’e çıkmayı unutmayın. Karlovasi’den sabah yola çıkıp Güneye, Marathakampos’a varın. Samos’un bu en büyük kumsallarında birisinde istediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz. Ardından doğuya devam ederek Pythagoria’yı geçin ve Mykali kumsalında ya da Psili Ammos’da akşamı edin. Akşam saatlerinde Pythagoria’ya varın, gelmişken taverna keyfini aradan çıkartmayı unutmayın. Ertesi günü limanın hemen yakınındaki küçük plajda frappe ya da biranızı yudumlayarak geçirin ve akşam üstü feribotu ile Kuşadası’na yollanın. Deniz, kumsal, ve rahatlama için benim en uygun bulduğum rota budur. Samos Sakız ve Midilli’ye göre epeyce daha küçük bir ada olduğu için hemen hemen tamamını içeren bu turu iki buçuk günde bitirmeniz gayet mümkün.


Sizin favori kumsalınız hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.
Ege Adaları Karşılaştırması 2 - Günübirlik ve Plaj Ege Adaları Karşılaştırması 2 - Günübirlik ve Plaj Reviewed by Pangaean on 1:05:00 AM Rating: 5

No comments