Ege Adaları Karşılaştırması 1 - Ulaşım

Başlık sizi yanıltmasın. Bu yazıda Mykonos, Santorini gibi medyatik adalardan bahsetmeyeceğim. Ulaşımı kısa bir araç ve feribot kadar yakın olan, İzmir’in arka bahçesi olan adlardan bahsedeceğim. Tatlı bir hafta sonu kaçamağı için Sakız, Midilli, ve Samos’u rekabete sokup artılarını eksilerini kısaca tartışacağız. Bu son birkaç senede edindiğim izlenimlerden ibaret olacak ve kesinlikle üç ada için de otoriter bir ada rehberi olarak ele alınmamalıdır.

Merkez üssümüz İzmir. Sıcaklardan bunaldık. Çeşme, Alaçatı el yakıyor ve İstanbul’dan akın eden zengin güruhtan zaten bize yer yok. Cidden, Çeşme’de bir hafta sonu geçirmek tüm yol parasına rağmen Sakız ve Midilli’de geçirilecek bir hafta sonunda daha pahalı. Zaten kim bangır bangır fantezi müzik dinlemek için sırf plaj girişine 100 lira vermek ister ki? Neyse, şimdi yazıyı çok negatif bir ruh haline sokmaya gerek yok. Nerede kalmıştık? Hava sıcak, İzmir bunaltıcı, nerelere gitsek? Midilli mi? Samos mu? Sakız mı? Haydi teker teker adaların avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım. Biraz keyfini çıkarta çıkarta yazacağım için galiba birkaç yazılık minik bir dizi yapacağım. İşe ulaşım ile başlayalım.

Hangi Ege Adası'na ulaşım en kolay?


Ulaşım kolaylığı bakımından elbette kazananımız Sakız. Hafta sonu kullanacağımız özel aracımız olduğunu var saysak da saymasak da ulaşım açısından en rahat gideceğimiz yer Sakız olacak. Çeşme İzmir’e bir saat (otobanda biraz süratli gidersek bir saatin altına inebiliriz ama sakin bir hafta sonu hayalinde hız limitlerimizi zorlamaya gerek yok) mesafede. Eğer özel aracımız yoksa Çeşme seyahatin sabah 06:15’de başlayan seferleri bizi Çeşme otogarında bırakacak. Liman ise yaklaşık 7-8 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde. Eğer arabamız varsa işler daha da kolay, hele bir de biraz erken yola çıkarsak liman civarında park yeri sorunumuz fazla olmayacak. Çeşmeye ulaştık. Sonrası? Ertürk Lines’ın işlettiği katamaran servisi en iyi seçeneğimiz. Normal feribot seferi de olmasına rağmen (23 €) eğer katamaran bileti alırsak (30 €) sadece 25 dakikada Chios’da olacağız. Katamaranın bir avantajı da sabah seferleri adaya varan ilk tekne olduğu için Sakız’da pasaport sırasında geçireceğimiz zaman daha az olacak.

Samos için iki seçeneğimiz var. Sığacık’dan Karlovasi kentine ve Kuşadası’ndan Vathi Limanına. Sığacık ulaşım bakımından Çeşme’den de yakın ancak Samos Star şirketinin tekneleri Karlovasi’ye gidiyor. Sığacık İzmir’e (Konak) 50 km mesafede ve otoban artı bölünmüş yol kombinasyonu ile yarım saati biraz aşan bir sürede Sığacık’a varmak mümkün. Ancak eğer özel arabamız yoksa önce Fahrettin Altay’a gelip Seferihisar-İzmir dolmuşlarına ardından da Seferihisar – Sığacık dolmuşuna binmemiz gerekecek. Oldukça ağır işleyen ve otobanı kullanmayan bu rotada Sığacık’a varış süremiz rahatlıkla iki saate ulaşabilir. Haydi diyelim ki özel aracımız var. Sorunlarımız burada bitmiyor. Sığacık özellikle hafta sonu park yeri bulmak açısından tam bir cehennem. Feribota erişmek için erken varacağımız için yer sorunu fazla olmayacak ama limana istediğiniz kadar yakına park edemeyebilirsiniz. Ve bir de Feribot’un bizi Samos adasında indireceği liman kenti Karovasi var. Karlovasi Samos’un kuzeybatısında yer alan ve pek de cazibesi olmayan bir liman kenti. Sokaklarında ve sahilinde gezerken kendinizi şirin mi şirin bir Ege adasındaymış gibi hissedeceğiniz bir kent değil. Eğer Samos’un doğal ve mimari güzelliklerini görmek istiyorsanız Karlovasi’den ya külüstür otobüsler ile toplu taşıma yoluyla ya da araba kiralayarak adanın doğu ve güney doğusuna gitmeniz gerekecek. Eğer birkaç gün daha kalacak ve adada gezecekseniz Karlovasi iyi bir başlangıç noktası olabilir. Dönüşü de Pythagoria ya da Vathi’den yaparsınız. Ancak günübirlik ya da kısa bir hafta sonu kaçamağı için Sığacık – Samos rotası pek de cazip değil.

Samos’a İzmir’den ulaşmanın tek yolu Sığacık üzerinden değil elbette. Kuşadası limanından da Samos’a geçebiliriz. Ertürk Lines Kuşadası – Samos arasında düzenli feribot servisi sunuyor. Dikkat etmeniz gereken feribot bir gün Vathi’ye ertesi gün is Pythagoria limanına yanaşıyor. Bu aslında mükemmel bir düzenleme. Çünkü eğer adada biraz gezecekseniz. Bir şehirden turunuza başlayıp ertesi gün (ya da üç gün sonra) diğer şehirden dönüş feribotuna binebiliyorsunuz. Kuşadası’na gelmek için harcayacağınız ekstra zamanı adanın cazibeli Samos kasabalarında daha fazla vaktiniz olmasına sayın. Her halükarda özellikle özel aracınız var ise Samos’a Kuşadası üzerinden gelmek Sığacık – Karlovasi feribotunu kullanmaktan daha iyi. Bu arada unutmadan söyleyelim Kuşadası Otogar ile Liman arası yaklaşık iki buçuk km ve taksi ile yaklaşık 10 Tl kadar bir fiyatı olur.

Ulaşım yönünden baktığımızda İzmirliler için Midilli Samos ve Sakız’a göre dezavantajlı. Şu anda Midilli’ye feribot servisi Ayvalık limanında yapılıyor ve İzmir’e mesafesi yaklaşık olarak 150 km mesafede (Mavişehir’de oturmadığınızı varsayıyorum. Karşıyaka tarafında oturanlar bu hesaptan bir 20 km ve 15-20 dakika kesebilirler). Yaklaşık iki saatlik bir kara yolculuğu yapıyoruz. JalemTur’un katamaran servisini kullanırsak süratli tekneler ile Mytilini limanına varışımız yaklaşık 45 dakika sürecek. Eğer normal feribotu (sadece beş Euro fark için değmez bence) kullanırsanız yol yaklaşık olarak bir saat kırk beş dakika sürecek. Midilli pek çok açıdan Ege adalarının en güzellerinden birisi ve hele hele araba kiralayarak birkaç gün geçirme şansınız olursa pek çok gizli hazine sunuyor. Ama günübirlik ya da kısa bir hafta sonu seyahati için biraz fazla meşakkatli. Buna bir de Pazar akşamı Aliağa – Menemen – Çiğli hattında karşılaşacağınız trafiği eklersek ulaşım açısından Midilli’yi neden en arkaya attığımızı daha iyi takdir edersiniz.


Peki sizce ulaşım açısından en iyi ada hangisi? Kaçırdığım önemli bir nokta var mı? Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. Her zamanki gibi eğer yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı düşünün. Başkalarını da bu güzel yazıdan mahrum bırakmayın. 
Ege Adaları Karşılaştırması 1 - Ulaşım Ege Adaları Karşılaştırması 1 - Ulaşım Reviewed by Pangaean on 1:06:00 AM Rating: 5

No comments