Kambur Balina Seyir Turu : Güney Afrika'ya gitmek için bir sebep daha
Güney Afrika seyahati pek çok bakımdan kış aylarının ideal tatilidir. Türkiye'de kış hüküm sürerken Güney Afrika ılıman bir yaz mevsiminin etkisindedir. Cape Town 20-25 derecelik ideal gezi sıcaklığında bizi bekler. Pek çok bakımdan egzotik, ancak büyük kısmı coğrafi ve iklim açısından tanıdık bir dünyaya giriş yaparız Cape Town'a inmemizle birlikte.

Pek çoğumuz Güney Afrika turlarını doğal parklar, safariler, eve Ümit Burnu'na bir gezi ile özdeşleştiririz. Turizm sektörünün en sık pazarladığı Güney Afrika 'atraksiyonları' bunlardır çünkü. Oysa Güney Afrika konumu ve boyutu sebebiyle keşfedilmeyi bekleyen (ve aslında gezginler tarafından iyi bilinen) sırlar ile doludur. Örneğin pek çoğumuz Güney Afrika'nın ekili dikili arazisinin üçte birini üzüm yetiştirmeye ayırdığını, bu gün şarap ve özellikle de brendi endüstrisinde hem miktar hem de kalite olarak söz sahibi olduğunu bilmez. Oysa neredeyse Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yarısına yakın bir alanı bağcılığa ayıran ülke her sene festivallerde İtalyan ve Fransız şaraplarıyla aşık atar.

Aslında Güney Afrika ile ilgili yazacak çok şey var, ben bu gün yakınlarda izlediğim bir videoyu paylaşmak için klavye başına oturmuştum. Bu videoda Güney Afrika'nın güney doğu kıyılarında yapılan bir balina seyir gezisinin görüntüleri var. Atlantik ve Hint Okyanuslarının buluştuğu, Antartika'dan kuzeye çıkan bol besinli kutup sularının okyanusları plankton ve küçük deniz canlıları için bir ziyafete dönüştürdüğü bir bölgedeyiz. Denizde eğer plankton varsa krill denilen küçük deniz canlıları var demektir. Krill pek çok balenli balina türünün ana besinidir. Ağırlığı 40 tona kadar çıkabilen kambur balinalar gözle zor seçilebilen bu deniz canlıları ve minik karidesler ile beslenir. Favori beslenme alnalarından birisi de Güney Afrika açıklarıdır. 

Aşağıdaki videoda karınlarını doyurmuş balinalar suda çocuklar gibi eğleniyor. Dikkatle izlerseniz 40 tonluk dev bir kambur balinanın sudan tamamen çıktığını görebilirsiniz. Yunuslardan ve katil balinalardan alışık olduğumuz bu davranış bu büyüklükteki balinlarda sık rastlanan bir şey değil.

Kambur Balina Seyir Turu : Güney Afrika'ya gitmek için bir sebep daha Kambur Balina Seyir Turu : Güney Afrika'ya gitmek için bir sebep daha Reviewed by Pangaean on 11:59:00 PM Rating: 5

No comments