Costa Rica'ya Gitmek için beş neden

Kosta Rika (Costa Rica - ya da kelime anlamıyla Zengin Kumsal) Orta Amerika'da Panama ile Nikaragua arasına sıkışmış küçük bir ülke. Yüzölçümü Türkiye'nin onbeşte biri kadar ve nüfusu da beş milyonun hemen altında (4.900.000). Ancak bu küçük ülke öylesine büyüleyici doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor ki bu kadar ufak bir coğrafyaya bu kadar nefes kesici manzara nasıl sığar insan anlayamıyor. Costa Rica'nın neden bu kadar cazip bir destinasyon olduğuna geçmeden önce şu kısa videoyu seyretmenizi tavsiye ederim. Büyük ihtimalle Kosta Rika'ya gitmenin iyi bir fikir olduğuna ikna olmak için benim yazımı okumanıza gerek bile kalmayacak.Güzel değil mi? Şimdi gelelim Kosta Rika'ya gitmek için hala ikan edilmeye ihtiyacınız varsa anlatacakalrımıza.

1 - Demokrasi


Kosta Rika Latin Amerika'nın Uruguay ile birlikte en sağlam demokratik sistemelrinden birisine sahip. Ülkede iş yapmak ve çalışmak isteyenleri oldukça yıldırcı bir bürokrasi bekliyor olsa bile emekliliğini Costa Rica'nın muhteşem sahillerinde geçirmek isteyen Amerikalıların sayısı her geçen gün artıyor. (Bana inanmıyorsanız CNN Money dergisine inanın: link) İnsan beş günlük bir tatil için bile olsa gittiği ülkede hukuk devletinin işlediğini bilmek istiyor. Ayıca Costa Rica Latin Amerika'nın en iyi yetişmiş işgüçlerinden birisine sahip. İngilizce bilen insan sayısını görünce şaşıracaksınız. Eeee ülkenin milli gelirinin yüzde 7'sini (Dünya otalaması yüzde 4) eğitime ayırınca iş gücüne de demokrasiye de yansıyor. 

2 - Deniz - Kum - Güneş 


Kosta Rika tropik bir cennet. Senenin dört mevsimi kumsal keyfi yapmak için gidebilirsiniz. Yağmurlu sezonda (Ağustos - Ekim) bile eğer çok maceraperst olmaz merkezi yerlere yakın otelleri seçerseniz ulaşım sorunu yaşamayacağınız gibi yüzde elliye varan indirimli fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Hava sıcaklığı 23-24 derecenin altına inmediği gibi 30 derecenin üstüne de hemen hemen hiç çıkmaz. Batı kıyısında, yani Pasifik sahillerinde yağışlı sezon aynı zamanda fırtına dalgalarının kumsalları dövdüğü dönem. Eğer sörf yapmak ile ilgileniyorsanız bu dönemde Kosta Rika'nın pasifik kıyıları sizin için bulunmaz fırsatlar sunacak. Eğer kristal berraklığında sular ve alın kumsallar isterseniz Karayiplerin bir parçası olan doğu kıyısına alalım sizi. Hemen hemen senenin her günü keyfini çıkarabileceğiniz bir Beach Resort muhakkak bulursunuz. 

3 - Yanardağlar 


Kosta Rika dünyanın volkanik olarak en aktif bölgelerinden birisi. Ülkede pek çok aktif ve pasif yanardağ var. Bu volkanların en ünlüsü ise büyük ihtimalle Arenal Volkan'ı. Son olarak 1998'de kül ve lav püskürten volkan bu aralar oldukça suskun. Gerçi arada sırada zirvesini dumanlı görürseniz şaşırmayın. Bu yaramaz çocuk trekking ve hiking severler için inanılmaz yürüyüş ve tırmanış rotaları sunuyor. Aşırı sorlu olmayan rotalarda yağmur ormanından volkanik coğrafyaya geçiş yapmak, zengin volkanik topraklardaki doğal bitki örtüsünün zenginliğine dalmak ...Bence en cazip olanı volkanik bölgelerdeki gerçek üstü manzaralar. Arenal'da tırmanış sizi birden fazla filmi türünün setlerine benzer bölgelere götürecek. Genç coğrafyanın keskin hatları da volkanik bölgeyi görsel olarak cazip kılan bir başka unsur.

4 - Macera Turizmi


Dünyanın en hızlı ve uzun zipline hatlarından bazıları Kosta Rika'da. Aynu gün içinde bir düzine birbirinden heyecanlı hatta ziplining, beyaz köpüklü nehirlerde rafting, ve kaya tırmanışı yapabileceğiniz, adrenaline doyacağınız bir tatil istemez misiniz? Evet biliyorum adrenalin sporları herkese göre değil ama bu macera turlarında bizzat katılmasanız bile göreceğiniz yerler o kadar nefes kesici güzelliklere sahip ki maceracı arkadaşınıza eşlik ettiğinize asla pişman olmazsınız. Üstelik Kosta Rika'nın macera turları nispeten uygun fiyatlar ile emrinize amade. Elbette toprak yollarda bir iki saat yol almak, taşmış derelerin kestiği yolları belinize kadar su içinde aşmak zorunda kalmak da işin parçası. 

5 - Ekoturizm

Kosta Rika ekoturizm pratiklerini en sıkı şekilde takip eden ülkelerden birisi. Turizm sektörünün ülke ekonomisinde giderek artan öneminin yanında bilinçli turistlere daha yüksek kalitede hizmet vermek için oldukça çaba harcanıyor. Karbon ayak izi olduka küçük oteller, doğal dengeye zarar vermeyen programlar giderek artıyor. Şöyle düşünelim, zaten Kosta Rika'ya gidebilmek için 10.000 kmlk bir jet uçuşu yapacağız, bari ekolojik bir seyahat planlayarak atmosfere olan etkimizi biraz olsun azaltalım. Keşke yeteri kadar zamanım ya da yeteri kadar süratli giden bir gemi olsaydı da transatlantik bir Kosta Rika turu tasarlayabilseydim :) 

Costa Rica'ya Gitmek için beş neden Costa Rica'ya Gitmek için beş neden Reviewed by Pangaean on 7:33:00 AM Rating: 5

No comments