Namibya'ya gitmek için beş sebep

1 - Doğal çeşitlilik


Safari turuna çıkacaklar için Namibya bulunmaz bir fırsat. Aynı gezi içinde Kalahari çolünün yarı kurak bitki örtüsü ve hayvan yaşamını, Namib çölünün antik kuraklığını, İskelet Sahili'nin benzersiz yapısını, Etosha'da kesinlikle sizi memnun edecek doğal yaşamı tecrübe edebilirsiniz. Ustelik tüm bu birbirinden geceyle gündüz gibi farklı cografi ve biyolojik yapılara ulaşmak için 200-300 km gibi Afrika olçülerinde oldukça makul mesafeler kat etmeniz gerekecek. Bu doğal çeşitliliği belki bir derece Güney Afrika'da yakalamak mümkün olabilir ancak Kenya ve Tanzanya gibi daha populer safari destinasyonları size Namibya'nın sunduğu çeşitliliği sağlamayacak. Maasai Mara ve Serengeti Afrika'da Safari denince akla ilk gelen bolgeler elbette. Ancak eğer Afrika'ya hayatınız boyunca sadece bir defa gidebilecekseniz, sadece on- on iki gün zamanınız varsa neden aynı gezide Etosha safari turunuza ek olarak İskelet sahili üzerinde ıkı saatlık bır uçuşu, Namib çölünde kum tepeleri arasında jip safarisini, Damaraland bölgesinde dünyanın en zengin kaya resimlerini eklemeyesiniz? Namibya'da safari üç ya da dört ayrı turda yaşayacağınız tecrübeyi tek bir turda size sunuyor. Bonus olarak Victoria Şelalelerine de kısa bir uçuş uzaklıkta olduğunuzu, turunuza sadece üç gün daha ekleyerek bu doğa harikasını da deneyimlerinize ekleyebileceğinizi hatırlatalım 

2 - Namib çölü


Namib çölü Dünyanın en yaşlı kurak alanı. 55 milyon senedir kuraklığın hakim olduğu bölge tam anlamıyla dünyanın en eski çölü. Karşılaştırma olarak Büyük Sahra'nın çok değil bundan yirmi bin sene öncesine kadar sulak bir vaha olduğunu düşünün. Ancak Namib çölünü özel kılan sadece yaşı değil. Bu olağanüstü kuraklıktaki bölgede geçmişi 100 milyon yıl öncesine dayanan fosil ormanlar yer alıyor. Bu ormanlarda kalıntılarını göreceğiniz bitki türlerinin hiç birisi günümüzde yer yüznde yaşamayan fosil türler. Namib aynı zamanda dünyanın en heyecan verici kum tepelerine de sahip. Pek çoğu nispeten kolayca ulaşılan bu kumullarda kum kayağı yapmak, çölün kurak ve berrak havasında gün batımında ve doğumunda nefes kesici manzaralara ve ışık oyunlarına şahit olmak Namibya'yı daha da cazip bir destinasyon kılıyor.

3 - Iskelet Sahili


Lafı fazla uzatmayalım. Iskelet sahili Namibya'nın en ünlü coğrafi yapısı. Ülkenin batı kıyısının büyük kısmını kapsayan bu benzersiz oluşum yüzyıllardır denizcilerin korkulu rüyası olmuş. Afrika'nın batı sahillerini etkileyen Benguela okyanus akıntısı, sahilin geniş ve yumuşak kumullarla kaplı olması ve hakim rüzgarların kıyıdan ayrılmayı zorlaştırması bu yüzlerce kmlik sahil şeridini tam bir gemi kapanına dönüştürmüş. Sular yüksekken kıyıya yanaşan, ya da fırtına sırasında karaya yaklaşmak zorunda kalan gemiler kuma oturup tekrar açık denize dönemiyor. Bunun sonucu da iskelet sahiline yayılmış yüzlerce irili ufaklı gemi kalıntısı. Ancak bu devasa fare kapanını daha da ölümcül yapan bir detay var. Kıyıya vuran gemilerin mürettebatları için tek çıkış önce onlarca kmlik kum tepelerini ardından da yüz kmye varan bataklıkları aşarak medeniyete ulaşmak. Kısacası yakın zamana kadar iskelet sahilinde kıyıya vurmak demek denizciler için ölmek ile eş anlamlıydı. İskelet sahili üzerinde yapacağınız iki saatlik bir uçak turunda sadece karaya vurmuş gemilerin bir kısmını değil aynı zamanda çöl ile okyanusun kaotik buluşmasını, her saat başka bir görsel şölene dönüşen ışık ve gölge oyunlarını da tecrübe edeceksiniz.

4 - Güvenlik ve altyapı


Afrika'da safari turuna çıkacak olanların en büyük kaygılarından birisi güvenlik ve yol altyapsının yetersizliğidir. Güvenlik konusunda Afrika'nın büyük kısmı tahmin ettiğinizden daha iyidir. Eritre, Darfur, Nijerya'nın çeşitli bölgeleri gibi aktif çatışmaların olduğu ve hiç bir devlet varlığının kendini hissettiremediği yerler haricinde safari turlarında kendinizi güvende hissetmemek için bir sebep yok. Namibya güvenlik konusunda ne Güney Afrika'dan ne de Tanzanya'dan daha kötü durumda değil. Zaman zaman Kenya, Tanzanya, Angola gibi ülkelerde alevlenen etnik gerginliklere Namibya'da pek rastlanmaz. Dolayısıyla oldukça huzurlu bir şekilde Namibya'da seyahat edebilirsiniz. 

Kat etmeniz gereken mesafeler kimi zaman yüzlerce kmye ulaşabilir. Ancak yol atyapısı genel olarak iyi olduğu için Namibya'nın görmek istediğiniz bir yöresinden diğerine seyahatiniz korktuğunuzdan daha kolay Ayrıca yol boyunca manzaranın sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağını da ekleyelim.

5 - Fiyat avantajı


Namibya safari turları açısından hala Güney Afrika ya da Kenya kadar gözde bir ülke değil. Pek çok tur şirketi Namibya'da Güney Afrika'ya göre avantajlı fiyatlar sunuyor. Kenya ya da Tanzanya'da özellikle büyük göç zamanı lüks olmayan safari kamplarında gecelik fiyatlar el yakarken Namibya'da doğru tercihler ile Serengeti'den yüzde 30 kadar daha uygun fiyatlara tur paketleri satın almanız mümkün. Uçuşlar konusunda da Türkiye'den Katar havayolları ile Doha aktarmalı olarak toplam 750 doların altında bir fiyata uçmak mümkün. THY ile uçmayı tercih ederseniz Johannesburg aktarmalı olarak uçmanız gerekecek ve fiyatlar çok da uygun olmayabilir.

Son Söz


Serengeti'nin sunduğu ikonik safari tecrbüesini, ya da Amboseli milli parkında aynı fotoğraf karesine filleri, zürafaları ve Klimanjaro dağını koymayı, veya Güney Afrika'da hem Cape Town gibi modern bir şehri hem de bir iki saat uzaklıkta safari tecrübesini tatmak isteyebilirsiniz. Aslında bu yazının bir benzerini Güney Afrikaya gitmek için beş sebep, ya da safari turunuzu neden Tanzanya'da yapmalısınız başlıkalrıyla yazabilirdim. Ancak, eğer Afrika'ya sadece bir defa gidecekseniz, sadece belgesellerden alışık olduğumuz Maasai Mara ya da Serengeti düzlükleri atmosferini değil de pek çok coğrafi ve tarihi tecrübeyi aynı anda yaşamak isterseniz Namibya'yı tercih edebilirsiniz. Ama ille de Serengeti diyorsanız merak etmeyin, tek başına Serengeti ve Tanzanya'yı anlatan bir yazı da yakındır.Namibya'ya gitmek için beş sebep Namibya'ya gitmek için beş sebep Reviewed by Pangaean on 6:52:00 AM Rating: 5

No comments