Kars ve Sarıkamış Turu Neden Bu Kadar Popüler?


Son bir iki senedir Kars turları, özellikle Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat çok popüler. Pek çok gencin kendini Doğu Ekspresine atıp şark maceraları peşinde koşması bu efsane tren rotasına bilet bulmayı da zorlaştırmış durumda. Tur şirketleri de bu trende ayak uydurdu elbette. Pek çok şirket Trenli Kars-Sarıkamış, Kars-Ardahan turlarını imza turları arasına koydu bile. Peki bu popülaritenin ardında ne yatıyor? Gelin bu günkü yazımızda Kars turlarının neden bu kadar cazip olduğunu inceleyelim.

1 Doğu Ekspresi

Kars turlarının en cazip noktalarından birisi Doğu Ekspresinde yolculuk. Yapımına 1927 yılında başlanan hat Ankara’dan doğuya istasyon istasyon uzayarak 1962 yılında Kars’a ulaştı. O gün bugündür de 1944 kmlik rotada 25 saatlik yolculuk binlerce kişiyi başkent ile Kafkasların etekleri arasında taşıdı. Özellikle kış aylarında yolculuğun yarısından fazlası bembeyaz kar örtüsü altında geçiyor. Yataklı vagonda rayların ritmik tıngırtısını ninni ederek rüyalara dalmak ile sabaha karşı yemekli vagonda hiç tanımadığınız insanlar ile nostaljik sohbetlere dalmak arasında zor bir seçim yapmanız gerekiyor.  Türk sinema ve edebiyatında da kendine yer edinmiş olan ekspres Kars seyahatine yapılabilecek en iyi başlangıç. Trenden indiğinizde kendinizi sadece bambaşka bir coğrafyada değil aynı zamanda tarihe yapacağınız bir seyahate de hazır bulacaksınız.

2 Kış ve Kar

Kars’a her mevsim gidebilirsiniz elbette. Ama gezinizin hepten unutulmaz olmasını istiyorsanız Kars seyahatini kışın yapmanız gerek. Doğu ekspresinde kış manzaraları nefes kesici olabiliyor. Kars kalesi, Ani harabeleri ve elbette Sarıkamış’ı kışın ziyaret etmek seyahate bambaşka bir hava katıyor. Ancak yüksek irtifa ve azılı kara ikliminde kışın hava sıcaklığının gece sıfırın altında 40 dereceye kadar düşeceğini, gündüz en yüksek sıcaklığın eksi onlarda seyredeceği günler olacağını unutmayın. Kalın tabanlı botları ve termal içlikleri piyasaya çıkarmanın zamanıdır.

3 Ani harabeleri

2016’da UNESCO Dünya Mirası listesine giren Ani antik kenti geçmişi altıncı yüzyıla kadar uzanan bir yerleşim yeri. Altıncı yüzyılda müstahkem bir kaleden onuncu yüzyılda Bagratlı devletinin başkenti konumuna gelen kentin nüfusu 100.000’e kadar yükselmiş. Bagratlı devleti Bizans hakimiyetine girince bölge bir gerileme devrine girmiş ve Ani’nin de nüfusu azalmaya başlamış. 1064 yılında fazla direnmeden Selçuklu hükümdarı Alparslan’a teslim olmuş. Kentin bundan sonraki tarihi gelgitli. Türk, Ermeni, ve Kürt etkilerinin izlenebildiği kent hiçbir zaman 10.yüzyıldaki önem ve ihtişamına ulaşamıyor. 1535 yılındaki Osmanlı – Iran savaşı sırasında ise tekrar yerleşilmemek üzere terk ediliyor. Kent surları, 823 yapının yer aldığı bir yeraltı şehri, Selçuklu sarayı, Menüçehr Camii ve Ani katedrali gibi kentin antik ve çok kültürlü tarihini yansıtan eserleri ziyaret etmek Kars merkezinden yapılacak bir saatlik yolculuğu kesinlikle haklı çıkarır. Ani antik kenti Kars seyahatinin gerçek anlamda bir kültür turuna evrilmesini sağlar da diyebiliriz.

4 Çıldır Gölü

Kars’a kışın gitmenin en önemli sebeplerinden birisi de kuşkusuz Çıldır gölü. Yaz ve bahar aylarında da ayrı bir güzelliği var kuşkusuz ama 123 kilometre karelik yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük tatlı su göllerinden birisi olan Çıldır’ı ayrı kılan özelliği kışın buz tutan yüzeyinde kızakla gezebilmek ve buz üzerinde testere ile açılan deliklerden balık tutabilmek. Filmlerde görüp de özendiğiniz buz üzerinde balık tutmak, dümdüz buz yüzeyinde atların çektiği kızaklara binmek Türkiye’de ancak Çıldır gölünde mümkün.

5 Kars Kalesi

Kars’a hükmeden heybetli kale Selçuklu’ların Anadolu hakimiyetinin ilk büyük eserlerinden. Önce Timur’un Moğol orduları, ardından da 1606 yılında İran şahı Abbas tarafından yıkılan kale Osmanlı’lar tarafından yeniden her tahribin ardından yeniden inşa edilmiş. Orduların, kavimlerin, kültürlerin buluştuğu bir kavşakta biraz hazin, biraz şiddetli ancak bir o kadar da öğretici bir tarihi var kalenin.

6 Sarıkamış

Türkiye’de eğitim sisteminin çarkından geçip de Sarıkamış felaketini defalarca dinlememiş, okumamış olan var mıdır aramızda? Sarıkamış’ı ziyaret etmek demek Türk tarihinin en kara sayfalarından birisini ziyaret etmek demek. Ama Sarıkamış bu gün ziyaretçilerine Kafkas cephesinin korkunç mirasından başka şeyler de sunuyor. Kristal kar yağışı ile benzersiz bir kayak tecrübesi sunan Sarıkamış Kayak Mekezi ve Vedat Milör’ün bile takdirini kazanmış olan Kars Kaz Evi Sarıkamış’ı yeni bir cazibe merkezi haline getiriyor. Kars’a gelmişken Sarıkamış’a gelmemek olmaz.

7 Döviz kurları

Geçtiğimiz bir iki yıl Türk Lirası için pek parlak geçmedi. Yükselen döviz kurları yurtdışı seyahati giderek daha da maliyetli kılıyor. Pek çok gezgin yurtiçi alternatiflere odaklanıyor. Ancak bir haftalık bir İsviçre Alpleri gezisinin alternatifi Çeşme’ye hafta sonu kaçamağı değil. İlginç tecrübeler yaşamak isteyen ancak seyahat için çok fazla bütçesi olmayan gezginler için Anadolu’nun söyleyecek çok sözü var ve Kars bunlardan birisi.

Kısacası, Kars doğru planlandığında pek çok yurtdışı programının vaat ettiğinden bile daha zengin bir tecrübe sunuyor. Doğu ekspresinde zaman yolculuğu yapar gibi hissediyor, kış aylarında kar örtüsünün giderek manzaraya hâkim olduğuna şahit oluyor, Anadolu’nun kadim tarihine tanıklık eden eserleri ziyaret ediyor, Çıldır gölünde herkese nasip olmayacak bir deneyim yaşıyorsunuz. Üstelik bütün bunları oldukça hesaplı bir bütçe ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tavsiye: Pek çok tur şirketi Kars turu sunuyor. Benim özellikle tavsiye edeceğim program ise Pastoral Tour'un Doğu Ekspresi ile Butik Kars Sarıkamış Turu. Her sene birden fazla defa düzenledikleri turda bu yazıda konu ettiğimiz her kativiteyi yapabilirsiniz. (Çıldır gölü her programda yer almıyor anladığım kadarıyla)

Kars ve Sarıkamış Turu Neden Bu Kadar Popüler? Kars ve Sarıkamış Turu Neden Bu Kadar Popüler? Reviewed by Pangaean on 3:06:00 AM Rating: 5

No comments