Namibya Safari Turu İskelet Sahili

Önceki bir yazımda Namibya'ya gitmek için beş neden saymıştım. Bu sebeplerden birisi de İskelet sahili'nin dehşet verici coğrafyası ve dünyada benzeri olmayan geçmişiydi. Bu yazıda merceğimizi İskelet Sahili'ne çevirecek ve bu benzersiz coğrafyaya yakından bakacağız. Namib çölünün Atlantik okyanusu ile buluştuğu İskelet sahili tek başına Namibya Safari Turu'nu ayrıcalıklı kılan bir unsur.


İskelet Sahili Nerede?


İskelet sahili Namibya'nın kuzeybatı ve Angola'nın Güney Batı Atlantik kıyılarını kapsayan 500 km'lik, neredeyse el değmemiş bir sahil şeridi. Namib çölünün hemen hemen hiç bir kesintiye uğramadan okyanusa ulaştığı bölgede insan kendisini gerçekten dünyanın kıyısına gelmiş gibi hissediyor.


İskelet Sahili İsmi Nereden Geliyor?

İskelet sahili isminin bölgede kıyıya oturmuş gemi kalıntılarından geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak bölgenin ismi gemi kalıntılarının göze batmaya başlamasından önceye dayanıyor. Hem bölgenin yerlileri hem de bölgeyi ilk olarak keşfe çıkan Portekizli denizciler bölgenin acımasız doğasını biliyorlardı. Namibya'nın yerli halkı İskelet sahiline "Tanrının öfkeyle yarattığı ülke" ismini vermişlerdi. Ülkenin daha verimli ve zengin doğal yaşama sahip sulak iç bölgelerinden okyanusa ulaşmak ölüme meydan okumak demekti. Senede 10 milimetreden daha az yağış alan Namib çölünün bekçliğini yaptığı sahil adeta aşılmaz bir bariyerle korunuyordu. Ümit burnunu dolaşan Vasco De Gama'nın izinden giden Poretkizli kaşif ve denizciler İskelet sahilinde kıyıya vurmaktan ölümüne korkuyorlardı. İskelet sahilinde karaya vurmak demek kendini hırçın okyanus ile acımasız çöl arasında kapana kısılmış oalrak bulmak demekti. Bu yüzden Portekizliler İskelet Sahiline Cehennem Kapısı adını vermişlerdi.

Ama iskelet sahilinin ismine asıl ilham veren yüzyıllar boyunca burada karaya vuran balinaların iskeletleriydi. Gemiler için tehlikeli olmasına sebep olan unsurlar İskelet sahilini balinalar için de tehlikeli kılıyordu. Okyanuslar ticaret gemileriyle dolmaya başladığında, Hindistan'a giden deniz rotası Afrika'nın batı kıyılarını yoğun bir gemi trafiğine açtığında İskelet sahilini ebedi istirahat mekanı edenler de artık sadece balinalar değil talihsiz gemiler ve gemicilerdi artık.


İskelet sahili neden bu kadar tehlikeli?


İskelet sahili yüzyıllar boyunca denizcilerin (ve balinaların) korkulu rüyası olmuştu. Peki bu 500 kmlik sahil neden bu kadar tehlikeli? Namibya'nın İskelet sahilinin gemiler için adeta bir ölüm kapanına dönüşmesinin ardında tek başına çok da önemli olmayacak bir kaç faktörün bir araya gelmesi yatıyor.

Afrika'nın batı kıyılarını etkileyen soğuk su akıntısı Benguela bölgenin sık sık yoğun bir sis tabakası altında kalmasına yol açar. Yoğun sis ve tekdüze coğrafya şekilleri gemilerin farkına varmdan kıyıya fazla yaklaşmasına neden olur. Iskelet sahilinde hakim rüzgarlar kıyıdan denize doğrudur. Med-cezir sırasında deniz suları yüksekken kıyuya yaklaşan ya da yanaşan gemiler kıyıan esen rızgarın da etkisiyle hızla çekilen sularda birden bire kendilerini karayavurmuş halde bulabilir. Çoğunlukla aşırı yumuşak kumlu bir zemini olan bölgede bir defa karaya yanaşan gemi kendisini bir defa yapıştığı kumdan kurtaramaz.

İyi de dünyada gemilerin karaya oturduğu tek yer İskelet sahili olamaz herhalde değil mi? Elbette. Gemiler için en az Namibya İskelet Sahili kadar tehlikeli pek çok yer var dünyada. Ancak bu bölgelerin pek çoğunda kayalıklara çarpan ya da karaya oturan geminin mürettabatı karaya ayak bastığında kendini en azından hayatta kalabileceği bir ortamda bulur. Oysa İskelet sahilinde karaya vuran geminin mürettebatı kendini dünyanın en kurak çöllerinden birisinde bulur. Eğer çok az sayıdaki geçit bölgelerinden birisine yakın değilse gemicileri çöl şartlarında iki yüz kilometreye kadar çıkabilecek bir çöl yolculuğu bekler. Başka bir geminin kendilerini görüp de imdada yetişmesini beklemeye zamanları yoktur. Su ve yiyecek bulmak zorunda olan nürettebat eğer bir şekilde çölü aşmayı başarırsa bu sefer de kendini geçit vermez bir bataklığın ortasında buluyordu. Zaten dünyanın en seyrek nufus yoğunluğuna sahip olan bölgelerinden birisinde yüzlerce kilometrelik hic de dost canlısı olmayan bir coğrafyada yolunu bulmak hiç de kolay değildi. İşte bu yüzden İskelet sahilinde karaya oturmak demek neredeyse ölmek ile eş anlamlı idi.

İskelet Sahilinde neler göreceğim, neler yapacağım?


Genellikle Namib Çölü aktiviteleri ile birleştirilen bir turda kum tepelerinde kum kayağı, bir yanınız okyanus bir yanınız kum tepeleri ile çevrili bir çöl safarisi, şkş saatlşk iskelet sahili uçak turu yapabilirsiniz. Gemi kalıntıları, benzrsiz kum tepeleri ve okyanus ile çölün katoik buluiması fark yaratan tecrübeler olacak

İskelet sahiline nasıl giderim?


Teknik olarak  kuzey sınırına Angola'dan ulaşabilirsiniz ama İskelet Sahili denince ilk akla gelen ülke elbette Namibya. Namibya'nın Atlantik kıyısındaki sahil şehri Swakopmund İskelet Sahilinin güney sınırındaki asıl giriş kapısı. Hemen hemen tüm bir haftaya ulaşan rehberli turlar size Swakopmund'u da içeren bir paket sunacaktır. Namibya'ya ulaşmak için ise ülkenin başkenti Windhoek'e gitmeniz gerekli. Şu anda Windhoek Türk Havayollarının uçtuğu şehirlerden birisi değil. Ancak THY ile Johannesburg'a oradan da aktarmalı olarak Windhoek'e ulaşmanız mümkün. Eğer mil kazanmak gibi bir derdiniz yoksa, ya da uçuşun maliyeti sizin için birinci öncelikse o zaman Windhoek'e ulaşmanın en makul yolu Qatar havayollarının Doha aktarmalı uçuşları. gidiş dönüş İstanbul-Doha-Windhoek uçuşunu 600 doların altına bulmanız mümkün. Sadece Johannesburg-Windhoek bağlantı uçuşunun 200 dolar civarında olacağını düşününce THY'ye kıyasla fiyat avantajı ortada. Windhoek'e direk THY uçuşu önümüzdeki senelerde belki gelebilir ama en azından yakın gelecekte benim tavsiyem Qatar havayolları olacak. Tek problem dönüş yolunda Doha'da yapmanız gerekecek olan 9 saatlik bekleme. Avrupa şehirlerinden olan tüm bağlantıları Asya'ya yapıalcak uçuşlara göre ayarlayan Emirates, Qatar, Etihad gibi havayolları Avrupa - Afrika bağlantılarında pek de makul olmayan bağlatı süreleri sunuyor ne yazık ki.

Namibya safari turunu kimden alayım?


Aşağıya Namibya'da İskelet Sahili'ni de içeren bir kaç safari programının bağlantısını ekliyorum. Ama benim tavsiyem (tasarımını ve rehberlıgını de ustlendığım ıcın değıl, gerçekten...) 

Pastoral Tour'un Namibya Safari Turu

Namibya Safari Turu İskelet Sahili Namibya Safari Turu İskelet Sahili Reviewed by Pangaean on 10:24:00 PM Rating: 5

No comments